Otomat Sektörü Girişimcilerin İştahını Kabartıyor

Metropellerde hemen hemen her yerde karşımıza çıkan otomat makinaları, Türkiye’de de popülerliğini arttırıyor.  Ülkemizde şu anda 40 binden fazla olan otomat sayısının 10 yıl içerisinde 700 binlere ulaşacağı öngörülüyor. Metrekare başına en çok satış otomatı bulunan ülke konumunda bulunan Japonya’da ise her 23 Japon vatandaşına bir otomat düşerken, makineler aracılığıyla yapılan satışın hacmi ise yıllık 7 trilyon yen (Yaklaşık 63 milyon dolar) seviyesinde. Haftanın 7 günü 24 saat çalışan, hem yatırımcısına hem de kullanıcısına büyük avantajları olan otomat makinaları sektörü girişimcilerinde iştahını kabartıyor. Türkiye’de ilk defa 13 – 15 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘Otomat Teknolojileri ve Self Servis Sistemler Fuarı VENDEX Turkey’ sektör için bir vitrin olurken, girişimciler içinde önemli bir pazar olacak.

Sinemalar, fabrikalar, havaalanları, okullar, tiyatrolar, hastaneler, restoranlar, iş yerleri hemen her yerde görebileceğimiz otomat makinalarına ülkemizde ilgi artarken yeni bir iş kolunu da beraberinde getiriyor.  Kahve, çay, bisküvi, su, çikolata gibi birçok ürünün satıldığı makinalar, insansız çalışması, 24 saat kesintisiz hizmet vermesi gibi sağladığı birçok avantaj ile girişimciler için de yeni bir yatırım alanı yarattı.

Sektörde büyük bir açık olduğunun altını çizen Tureks Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan, “Teknolojin gelişmesi ile beraber iş yapış şekilleri de değişti. Kahve, bisküvi, kek, meşrubat gibi birçok ürün satın alabildiğimiz otomat makineleri de iş gücü gerektirmemesi ve sağladığı avantajlar ile yatırımcıların dikkatini çekiyor. Ülkemizde vending sektörünün bir araya geleceği bir platform yoktu. Bizde Vendex Turkey ile sektör profesyonellerini bir araya getirerek, sektörün gelişimine önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.